Absolwenci z perspektywami na pracę
Absolwenci z perspektywami na pracę Reviewed by Momizat on . Czy wykształcenie wyższe jest gwarantem uzyskania dobrej pracy zawodowej? Niestety, nie zawsze dyplom wyższej uczelni pozwala młodej osobie na znalezienie pożąd Czy wykształcenie wyższe jest gwarantem uzyskania dobrej pracy zawodowej? Niestety, nie zawsze dyplom wyższej uczelni pozwala młodej osobie na znalezienie pożąd Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Praca i kariera » Absolwenci z perspektywami na pracę

Absolwenci z perspektywami na pracę

Absolwenci z perspektywami na pracę

Czy wykształcenie wyższe jest gwarantem uzyskania dobrej pracy zawodowej? Niestety, nie zawsze dyplom wyższej uczelni pozwala młodej osobie na znalezienie pożądanej pracy, a czasem nawet jakiegokolwiek zatrudnienia. Niemniej, większość absolwentów uczelni wyższych na Śląsku ma szansę na znalezienie pracy. Najlepiej, aby pierwsze doświadczenia zawodowe gromadzić przy tym już na etapie studiów, o ile kierunek pozwala na pogodzenie nauki i pracy zawodowej. Akademickie biura karier wskazują, że spośród absolwentów różnych uczelni w Polsce, osoby kończące studia na największych śląskich uczelniach mają największe szanse na pracę. Znajdują ją między innymi w branży motoryzacyjnej i finansowej. Dodatkowo, ich praca jest w pełni zgodna z obranym kierunkiem studiów.
Brak trudności w zatrudnieniu u młodych osób, tuż po ukończeniu studiów, albo w czasie odbywania studiów wyższych, to nowość na polskim rynku pracy. Najczęściej absolwenci w ostatnim czasie narzekali na brak pracy i brak perspektyw na jej znalezienie. Wielu młodych ludzi zmuszonych było wyjechać poza swoje miejsce zamieszkania, czy nawet za granicę, aby znaleźć pracę. Co więc zmieniło się obecnie, że znalezienie zatrudnienia zgodnego z kierunkiem studiów przestało być wyczynem?
Otóż, studenci i absolwenci śląskich uczelni wyższych, przede wszystkim Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej, coraz częściej decydują się na migrację zarobkową. Są skłonni przeprowadzić się do innego miasta, jeśli tylko będą w nim mieli realne perspektywy zatrudnienia. Warto przy tym podkreślić, że konkurencja wśród młodych pracowników zmniejszyła się w wyniku emigracji za chlebem poza granice Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś wyjeżdża coraz mniej studentów i absolwentów, choć emigracja jest zjawiskiem ciągłym.
Jak pracy poszukują studenci i absolwenci? Przede wszystkim chcą zbierać doświadczenie już na etapie uczęszczania na studia. Dzięki temu zdobywają doświadczenie i ich CV staje się bardziej urozmaicone i atrakcyjne w oczach potencjalnych pracodawców. Osoby te podejmują się różnych prac, uzupełniając posiadane kwalifikacje i ucząc się nowych rzeczy. Realizują się również na polu wolontariatu, na przykład w organizacjach studenckich. Taka aktywność daje im większe szanse na znalezienie pracy w przyszłości, po ukończeniu studiów. Okazuje się, że blisko 70-80% studentów dużych śląskich uczelni znajduje pracę po studiach na podstawie umów o pracę, co jest bardzo pozytywnym wynikiem.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Comments (1)

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top