Co pokazuje barometr ofert pracy?
Co pokazuje barometr ofert pracy? Reviewed by Momizat on . Ile ofert pracy dostępnych jest obecnie na polskim rynku zatrudnienia? Większość z nas powie, że niewiele, a tymczasem barometr pracy w listopadzie 2013 roku po Ile ofert pracy dostępnych jest obecnie na polskim rynku zatrudnienia? Większość z nas powie, że niewiele, a tymczasem barometr pracy w listopadzie 2013 roku po Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Praca i kariera » Co pokazuje barometr ofert pracy?

Co pokazuje barometr ofert pracy?

Co pokazuje barometr ofert pracy?

Ile ofert pracy dostępnych jest obecnie na polskim rynku zatrudnienia? Większość z nas powie, że niewiele, a tymczasem barometr pracy w listopadzie 2013 roku pokazał zupełnie inną sytuację. Wskaźnik ten, który pokazuje, jak wiele nowych ofert pracy pojawia się na rynku, wzrósł w poprzednim miesiącu i to już kolejny okres z rzędu. Szacuje się, że w listopadzie w przestrzeni internetowej opublikowano około 152 tys. nowych ofert pracy. Wydaje się więc, że bezrobocie rzeczywiście będzie w najbliższych miesiącach maleć, pomimo niekorzystnych zmian sezonowych, z jakimi mamy do czynienia w grudniu.

Poprawia się sytuacja gospodarcza w Polsce, a firmy zaczynają zwiększać zapotrzebowanie na nowych pracowników. Wielu pracodawców wypowiada się, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy zwiększy zatrudnienie, albo nie zmniejszy obecnej kadry pracowniczej. Stwarza to świetne warunki do poszukiwania nowej pracy, a także do zmiany pracy, jeśli dana osoba wykonuje zajęcie, które nie sprawia jej przyjemności i nie jest źródłem satysfakcji zawodowej. Barometr ofert jest korzystny obecnie dla pracowników, choć rzecz jasna w niektórych zawodach o pracę nadal jest trudno. W innych, pracodawcy pomimo zgłaszania pewnego zapotrzebowania na nowych pracowników, nie mogą znaleźć odpowiednich kandydatów do wykonywania pracy. Jest to największy paradoks polskiego rynku pracy. Pracodawcy twierdzą, że problemem jest niewłaściwe kształcenie młodych ludzi i braki w przygotowywaniu ich do wykonywania przyszłego zawodu.

Od dłuższego czasu deficytowe są zawody w zakresie nauk ekonomicznych i prawniczych. Największy napływ nowych ofert pracy na rynek jest identyfikowany w województwach najlepiej rozwiniętych. Rzecz jasna, jest to województwo mazowieckie, łódzkie, małopolskie, wielkopolskie czy dolnośląskie. Spadek nowych ofert notowany jest w województwie pomorskim i opolskim. Tam pracownicy poszukujący nowej pracy lub bezrobotni chcący znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie, nie mają najlepszych perspektyw na znalezienie zajęcia.

Wybierając kierunek kształcenia obecni studenci powinni zainteresować się naukami społecznymi, kierunkami prawniczymi i ekonomicznymi, bowiem w zawodach związanych z takimi dziedzinami wiedzy sukcesywnie wzrasta zatrudnienie. Najmniej nowych ofert pracy kierowanych jest do specjalistów w zakresie edukacji i nauk humanistycznych i trudno tu oczekiwać nagłej poprawy sytuacji w najbliższej przyszłości.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top