Czy introwertyk ma szansę na karierę?
Czy introwertyk ma szansę na karierę? Reviewed by Momizat on . Introwertyk to osoba zamknięta w sobie, nie nawiązująca łatwo kontaktów z innymi ludźmi. Lubi własne towarzystwo, ma niewielu przyjaciół, ale takich, którzy są Introwertyk to osoba zamknięta w sobie, nie nawiązująca łatwo kontaktów z innymi ludźmi. Lubi własne towarzystwo, ma niewielu przyjaciół, ale takich, którzy są Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Praca i kariera » Czy introwertyk ma szansę na karierę?

Czy introwertyk ma szansę na karierę?

Czy introwertyk ma szansę na karierę?

Introwertyk to osoba zamknięta w sobie, nie nawiązująca łatwo kontaktów z innymi ludźmi. Lubi własne towarzystwo, ma niewielu przyjaciół, ale takich, którzy są wierni i lojalni. Osoby o osobowości introwertycznej nie są bynajmniej duszą towarzystwa. Stronią od dużych zgromadzeń, nie integrują się społecznie, co nie oznacza, że są osobami mało inteligentnymi. Nad hałas i gwar wielkich centrów handlowych i centrów rozrywki, przedkładają spokojną kolację z przyjacielem, wieczór z książką w ręku czy też słuchanie spokojnej muzyki. Czy takie osoby mają szansę na robienie kariery zawodowej? Czy mogą wspinać się po kolejnych szczeblach struktury organizacyjnej w przedsiębiorstwie?

Jak najbardziej, ale najczęściej muszą podczas rekrutacji na stanowisko pracy i w toku pracy zawodowej sporo udawać kogoś, kim nie są. W przeciwnym wypadku wielu pracodawców po prostu zrezygnuje z zatrudnienia na pozór osoby mrukliwej i zamkniętej w sobie. Na jakiś czas introwertyk musi stać się osobą komunikatywną i otwartą, a niewątpliwie kłóci się to z jego naturą. Dyskryminacja ze względu na osobowość istnieje, choć niewielu pracowników jest na tyle śmiałych, aby o tym mówić. Introwertycy nie okazują emocji i entuzjazmu. Są stonowani, stateczni, ale też będą świetnymi pracownikami, solidnie wykonującymi swoją pracę i nakładane na nich nowe obowiązki zawodowe.

Wydaje się, że introwertyk nie może pracować jako lider zespołu czy przedstawiciel handlowy. Wrodzona nieśmiałość i wycofanie społeczne to główne przeszkody w takiej pracy. A jednak inteligencja, wyważenie i skromność takich osób może wbrew pozorom działać na plus w kontaktach z klientami. Mają oni poczucie, że nie na darmo rozmawiają z przedstawicielem, że mówi on wyłącznie prawdę i swoim spokojem jest w stanie przekonać ich do zakupu.

Wielką zaletą introwertyków, która pozwala im dobrze wykonywać pracę zawodową, nawet na stanowiskach idealnych raczej dla ekstrawertyków, jest umiejętność słuchania rozmówcy. Powściągliwość i wyważenie odbiorca traktuje jako szacunek, przez co pomiędzy np. sprzedawcą a klientem budzi się zaufanie i zawiązywana jest niż sympatii. Jeśli tylko pracodawca będzie chciał na chwilę się zatrzymać i porozmawiać z introwertykiem, zauważy jego wszystkie zalety i doceni brak krzykliwości. Wówczas takie osoby mogą robić bardzo błyskotliwą karierę zawodową. Własnymi wynikami w pracy również wywalczą sobie awans, choć droga do niego będzie dłuższa, ale i mniej wyboista.

 

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top