Czy kobieta w ciąży ma szansę dostać pracę?
Czy kobieta w ciąży ma szansę dostać pracę? Reviewed by Momizat on . Kobiety w ciąży są szczególną grupą pracowniczą, znajdującą się pod ochroną prawną z tytułu swojego stanu. Co jednak, jeśli dana kobieta nie ma pracy i zajdzie Kobiety w ciąży są szczególną grupą pracowniczą, znajdującą się pod ochroną prawną z tytułu swojego stanu. Co jednak, jeśli dana kobieta nie ma pracy i zajdzie Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Praca i kariera » Czy kobieta w ciąży ma szansę dostać pracę?

Czy kobieta w ciąży ma szansę dostać pracę?

Czy kobieta w ciąży ma szansę dostać pracę?

Kobiety w ciąży są szczególną grupą pracowniczą, znajdującą się pod ochroną prawną z tytułu swojego stanu. Co jednak, jeśli dana kobieta nie ma pracy i zajdzie w ciążę? Czy w takiej sytuacji ma jakiekolwiek szanse na znalezienie zatrudnienia?
Pracodawcy nieprzychylnie zwykle odnoszą się do zatrudniania kobiet oczekujących dziecka, składających swoją aplikację do pracy. Uważają, całkiem z resztą słusznie, że mogą być one dla nich problemem. Ciężarna pomimo tego, że na początku ciąży może się doskonale czuć, już po kilku tygodniach może przynieść do nowej pracy zwolnienie L4 z uwagi na zły stan zdrowia i konieczność pozostawania w domu. Wtedy pracodawca, który dał szansę na pracę osobie w ciąży ma problem, ponieważ musi przez 33 dni zwolnienia lekarskiego opłacać normalne składki za ciężarną i wypłacać jej wynagrodzenie. Dopiero po tym okresie obowiązek płatności przejmuje ZUS. Pracodawca pozostaje więc bez pracownika, który jednak nadal figuruje w rejestrach. Kobiety w ciąży nie może też zwolnić, przynajmniej do czasu urodzenia dziecka.
Bezrobotne ciężarne w wielu przypadkach poszukują rzeczywiście jakiejkolwiek pracy i ani myślą pójść na zwolnienie lekarskie do czasu urodzenia dziecka. Jednak takie zapewnienia składane pracodawcom pozostają często bez echa. Jeśli przedsiębiorca będzie miał do wyboru w procesie rekrutacyjnym: zatrudnić kobietę bezdzietną, mającą jedno lub dwoje dzieci czy kobietę ciężarną? Częściej zdecyduje się na pierwsze dwie opcje, które z jego perspektywy będą bezpieczniejsze i mniej kłopotliwe. Nikt oczywiście nie jest w stanie zagwarantować, że kobieta nie zajdzie w ciążę nawet kilka dni po otrzymaniu umowy o pracę, ale będzie to kwestia losowa. Zatrudniając ciężarną największą, uzasadnioną obawą pracodawców jest to, że takie osoby nie poszukują pracy dla niej samej, tylko dla możliwości skorzystania ze świadczenia chorobowego, a później z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego.
Kodeks pracy nie pozwala na dyskryminację jakichkolwiek pracowników, także kobiet w ciąży przy poszukiwaniu pracy i zatrudnianiu, ale nieoficjalnie wiadomo jest, że takim kobietom znacznie trudniej jest znaleźć pracę. Zwykle, jeśli ciąża nie jest jeszcze w zaawansowanym stadium, po prostu przemilczają fakt, że oczekują dziecka i w ten sposób zwiększają swoje szanse na sukces w procesie rekrutacji na pożądane stanowisko pracy.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top