Czy warto podjąć pracę poniżej kwalifikacji?
Czy warto podjąć pracę poniżej kwalifikacji? Reviewed by Momizat on . Przy poszukiwaniu pracy większość potencjalnych kandydatów na pracowników skupia się na tych ogłoszeniach o pracę, które odpowiadają ich kwalifikacjom, wykształ Przy poszukiwaniu pracy większość potencjalnych kandydatów na pracowników skupia się na tych ogłoszeniach o pracę, które odpowiadają ich kwalifikacjom, wykształ Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Praca i kariera » Czy warto podjąć pracę poniżej kwalifikacji?

Czy warto podjąć pracę poniżej kwalifikacji?

Czy warto podjąć pracę poniżej kwalifikacji?

Przy poszukiwaniu pracy większość potencjalnych kandydatów na pracowników skupia się na tych ogłoszeniach o pracę, które odpowiadają ich kwalifikacjom, wykształceniu i posiadanym umiejętnościom oraz predyspozycjom zawodowym. Trzeba powiedzieć, że takie działanie niekoniecznie musi przynieść spodziewane efekty w postaci znalezienia zatrudnienia. W kryzysie ciężko jest o nowe oferty pracy. Pracodawcy nie chcą zatrudniać w obawie przed kolejną falą recesji, która mogłaby ich dotknąć. Jeśli już szukają pracowników, to na jedno stanowisko pracy są setki chętnych. To powoduje, że tylko najlepsi dostają wymarzoną pracę, a inny jej poszukiwania muszą rozpoczynać od początku.

Bezrobocie weryfikuje nasze oczekiwania w stosunku do przyszłej pracy zawodowej. W wielu przypadkach okazuje się, że nasze kwalifikacje są odpowiednie dla danej pracy, ale są od nas lepsi, którzy pokonują nas w rekrutacji. Co zrobić w takiej sytuacji? Jednym z wyjść jest obniżenie swoich wymagań dotyczących przyszłego zatrudnienia. Być może dobrze by było podjąć pracę poniżej kwalifikacji. Niekoniecznie poszukiwanie pracy idealnej będzie skutkowało szybkim zatrudnieniem, wręcz przeciwnie. W gazetach i w serwisach ogłoszeniowych nie brakuje ofert pracy prostej, mało skomplikowanej, wymagającej jednak zaangażowania ze strony pracownika. Wychodząc z założenia, że lepiej robić cokolwiek zarobkowo, niż nic, sprawdza się w niektórych przypadkach.

Praca poniżej kwalifikacji może czekać na pracowników, ale czy jej podjęcie nie będzie dla nich krokiem wstecz i czy nie odbije się negatywnie na całej karierze zawodowej danej osoby? Cóż, takie niebezpieczeństwo istnieje. Nawet doradcy personalni twierdzą, że krok wstecz w karierze może ją całkowicie załamać. Informacja w CV, że pracowało się poniżej kwalifikacji nie wygląda dobrze i w oczach rekrutera może być odczytana bardzo negatywnie.

Kiedy rynek zaczyna się odbijać od dna, a pracodawcy zaczynają zatrudniać coraz więcej pracowników, szanse na lepszą pracę niekoniecznie muszą mieć osoby, które przyjęły wcześniej pracę nieodpowiadającą ich umiejętnościom i wykształceniu. Powrót na wcześniejszą pozycję na rynku pracy często jest po prostu niemożliwy. Wcześniejszy krok może być odczytywany przez pracodawców jako porażka pracownika, krok wstecz w karierze, brak ambicji i wytrwałości w poszukiwaniu pracy. Z drugiej strony, mówi się, że żadna praca nie hańbi, a w obliczu kryzysu trzeba brać takie oferty, jakie istnieją, zwłaszcza, jeśli na utrzymaniu mamy nie tylko siebie, ale również rodzinę.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top