Dokumenty aplikacyjne, czyli właściwie co?

Ubiegając się o dane stanowisko możemy spotkać się z sytuacją, w której pracodawca będzie oczekiwał od nas dostarczenia również innych niż CV i list motywacyjny dokumentów. Najczęściej są to referencje, dyplom ukończenia studiów, świadectwa pracy, zaświadczenie o stanie zdrowia, próbki prac, czy przykłady zrealizowanych projektów. Jeżeli odpowiadasz na takie ogłoszenie przygotuj załączniki z taką samą starannością jak życiorys i list motywacyjny.

Przesyłanie dodatkowych, obok CV i listu motywacyjnego, dokumentów aplikacyjnych to wciąż raczej rzadkość niż reguła. Ale ponieważ takie sytuacje mają czasami miejsce i to w bardzo różnych branżach warto być w posiadaniu odpowiednich zaświadczeń, aktów i papierów. Jeżeli firma oczekuje od kandydata dodatkowych informacji oznacza to, że z jakiegoś powodu ma to dla niej znaczenie. Czasem powód ten może być bardzo oczywisty. Ubiegając się na przykład o stanowisko grafika zapewne każdy pracodawca będzie chciał zapoznać się z naszym dorobkiem (portfolio). Aplikując na dziennikarza najczęściej musimy wykazać się umiejętnością pisania tekstów oraz praktyczną znajomością zasad używania języka polskiego.

Część firm, zwłaszcza tych, które wymagają przesyłania aplikacji pocztą tradycyjną, w ogłoszeniach o pracę podkreśla, że do rozpatrzenia dokumentacji potrzebny jest na przykład dyplom, czy świadectwo pracy. Jeżeli taka informacja jest w ogłoszeniu zawarta - dostosuj się do niej. Niespełnienie tego czysto formalnego wymogu, już na wstępie może zdyskwalifikować naszą kandydaturę. Nie licz na to, że osoba rozpatrująca oferty nie zauważy braku wymaganych załączników.

Z drugiej strony jeżeli nie masz obowiązku przesłania dodatkowych, oprócz CV i listu motywacyjnego załączników nie rób tego. Do każdej z firm napływa tak dużo ofert i zgłoszeń, że na pewno osoba rekrutująca nie poświęci swojego czasu, jeżeli nie musi, na studiowanie Twoich ocen z dyplomu, czy świadectw pracy. Nie bądź nadgorliwy. Najlepszą okolicznością na zaprezentowanie swojej osoby, a wraz z tym „pochwalenie się" referencjami, czy dyplomem, jest rozmowa kwalifikacyjna.

Referencje

W sytuacji, kiedy nie odpowiadasz na konkretne ogłoszenie, a zależy Ci na pracy w danej firmie, najlepiej napisać w liście motywacyjnym lub e-mailu, że referencje jesteś w stanie „dostarczyć na życzenie". Jeżeli odpowiadasz na ogłoszenie, w którym nie ma zaznaczonego obowiązku przesłania referencji od poprzednich pracodawców, również ich nie wysyłaj.

Kiedy jednak firma oczekuje referencji pamiętaj o tym że:

  • konkrety są zawsze bardziej wiarygodne niż ogólnikowe stwierdzenia, dlatego opinia powinna zawierać konkretne informacje na temat wykonywanych przez Ciebie czynności i zadań, jak również osiągniętych sukcesów;
  • przesyłamy kopię, a nie oryginał;
  • wysyłamy referencje w całości, czyli jeżeli na drugiej stronie znajduje się wyłącznie podpis pracodawcy, tę cześć również dołączamy;
  • jeżeli w liście motywacyjnym lub e-mailu powołujesz się na referencje jako załącznik nr 1, podpisz z lewej strony u góry, że chodzi właśnie o ten dokument.

- Na ogół nie wysyłam opinii od dawnych przełożonych – mówi Dorota, która od dwóch miesięcy szuka pracy w zawodzie lektora – ale kiedy już muszę to zrobić, podaję też kontakt do byłego pracodawcy, aby firma, do której aplikuję, mogła potwierdzić informacje zawarte w referencjach.

Jeżeli jesteś pracownikiem, który dopiero zdobywa doświadczenie zawodowe, na przykład studentem ostatnich lat czy absolwentem, pamiętaj o tym, aby kończąc staż bądź praktyki, poprosić swego opiekuna/przełożonego o opinię na temat twojej pracy i wykonywanych zdań.

Świadectwo, dyplom, zaświadczenie

Gdy pracodawca oczekuje, że wraz z listem motywacyjnym i CV dostarczysz mu świadectwa pracy, dyplom ukończenia studiów, zaświadczenie o stanie zdrowia, czy niekaralności, zrób to. Najlepiej zbierz wcześniej wszystkie dokumenty i trzymaj je na „wszelki wypadek". Bo to jest właśnie taki „wypadek". Przygotuj dużą czystą kopertę, ułóż po kolei wszystkie załączniki począwszy od CV i listu motywacyjnego. Jeżeli istnieje taka potrzeba złóż je na pół i odpowiednio opisz – na przykład „załącznik nr 1". Rzadko się zdarza, aby firma oczekiwała wersji elektronicznej tychże dokumentów. Jeżeli już jednak pojawi się taka konieczność zeskanuj je i dołącz do standardowych dokumentów.

- Kiedyś ubiegałam się o stanowisko sprzedawcy w salonie odzieżowym – przypomina Sylwia, mająca za sobą 8 lat doświadczenia jako przedstawiciel handlowy – w ogłoszeniu, które znalazłam w Internecie było napisane, że firma wymaga również świadectwa pracy od poprzedniego pracodawcy. A ponieważ moja poprzednia firma jeszcze mi go wtedy nie dostarczyła, wysłałam tylko CV i list motywacyjny. Po dwóch dniach zadzwoniła do mnie jakaś kobieta-sekretarka, która zaczęła rozmowę od słów: ‘Czy Pani nie widziała w ogłoszeniu, że trzeba było dostarczyć również świadectwo pracy?' Chciałam uzupełnić moją dokumentację podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która miała odbyć się za tydzień, ale jako odpowiedź na moją propozycję usłyszałam tylko: ‘Ma Pani dwa dni na dosłanie świadectwa. Na rozmowie nie będziemy zajmowali się dokumentami.'

Udowodnij, że potrafisz

Duża część pracodawców, oczekując dodatkowych dokumentów i informacji, ma na myśli przykłady i próbki Twojej dotychczasowej pracy. Dla firmy jest to często najlepszy sposób na zweryfikowanie i ocenę Twoich umiejętności oraz możliwości. Z obowiązkiem dostarczenia „próbek" swojej pracy możesz spotkać się aplikując na stanowisko grafika, dziennikarza, redaktora, tłumacza, ilustratora, projektanta…

- Kiedy staram się o jakieś nowe zlecenie, zawsze mam problem, co powinienem przesłać jako próbki moich prac – zauważa Tomek, grafik. – Bo nie wiem, co druga strona uważa za dobre. Dlatego często wysyłam po kilka projektów, ale zawsze zmniejszam ich rozmiar tak, aby bez problemu przechodził przez e-maila i otwierał się nawet na słabym komputerze.

To, co wysyłasz i w jakiej formie zależy w dużej mierze od stanowiska, na które aplikujesz oraz specyfiki samej firmy. Czasem wystarczy, że podasz link do strony, na której można zobaczyć Twoje prace, czasem jednak musisz przesłać gotowe materiały. Jeżeli w ogłoszeniu zaznaczono maksymalną liczbę prac/projektów/tekstów, nie wysyłaj ich w nadmiarze. Wybierz te, które Twoim zdaniem są najlepsze i ogranicz je do tej wymaganej lub sugerowanej liczby. Pamiętaj, że czas osoby rekrutującej jest ograniczony, a liczba zgłoszeń i kandydatur zazwyczaj niezwykle duża. Jeżeli masz wybór również nie popadaj w przesadę i nie zasypuj drugiej strony stertą swoich tekstów, które piszesz do poduszki, czy niezrealizowanych projektów.

Przesada, która często towarzyszy aplikacjom, zdecydowanie nie jest wskazana. Lepiej stosować zasadę, według której stopniowo dostarczasz pracodawcy informacje o sobie oraz dostosowujesz się do tego, czego oczekuje od Ciebie firma.

Aneta Tondos

Szukaj ofert pracy

Np.: Programista Warszawa (oddzielaj słowa spacjami)

Kontakt z nami

FUNDACJA MANUS
pl. Grunwaldzki 7/5
50-370 Wrocław
Napisz do nas 
Copyrights 2004-2005, WokolKariery.pl | Fundacja ManusRSS Feed