Dzięki nieformalnym układom robią karierę
Dzięki nieformalnym układom robią karierę Reviewed by Momizat on . Każdy młody człowiek ma nadzieję na to, że po ukończeniu szkoły wyższej czy kolejnych kursów i szkoleń, będzie miał szansę na robienie swojej wielkiej, błyskotl Każdy młody człowiek ma nadzieję na to, że po ukończeniu szkoły wyższej czy kolejnych kursów i szkoleń, będzie miał szansę na robienie swojej wielkiej, błyskotl Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Praca i kariera » Dzięki nieformalnym układom robią karierę

Dzięki nieformalnym układom robią karierę

Dzięki nieformalnym układom robią karierę

Każdy młody człowiek ma nadzieję na to, że po ukończeniu szkoły wyższej czy kolejnych kursów i szkoleń, będzie miał szansę na robienie swojej wielkiej, błyskotliwej kariery zawodowej. Niestety, w konfrontacji z rzeczywistością takie plany rzadko kiedy mogą się ziścić. Dlaczego? Z jakiego powodu jedni ludzie robią zawrotną karierę, nawet jeszcze przed ukończeniem 30 roku życia, a inni przez całe życie pracują na tym samym stanowisku pracy, podczas gdy inni awansują? Wielu z nas jest zdania, że kariera i awanse są udziałem wyłącznie tych osób, które potrafią wchodzić w pewne, nieformalne układy w swojej pracy.

Większość pracowników w Polsce wskazuje, że od realnych wyników ważniejsze przy dokonywaniu awansu zawodowego są nieformalne układy, dogadywanie się z przełożonymi i wzajemna sympatia. Powodują one, że ktoś może zyskać nowe, wyższe stanowisko pracy. O dobrej ocenie obowiązków zawodowych wykonywanych przez pracownika w dużej mierze może decydować właśnie układ w pracy, a nie obiektywne podejście przełożonego do całej sytuacji. Zyskanie aprobaty przełożonego, w jakikolwiek możliwy sposób, będzie więc ważniejsze dla naszej kariery zawodowej, niż rzetelne wykonywanie na co dzień swojej pracy i zleconych przez pracodawcę obowiązków. Subiektywne opinie na temat pracy danych osób u przełożonych mogą zaważyć na tym, że dana osoba dostanie angaż na wyższe stanowisko pracy.

Faworyzowanie zaufanych pracowników to częste zjawisko w wielu polskich firmach i urzędach. Znajomości i tzw. plecy w połączeniu z nieformalnymi relacjami pomiędzy pracownikiem a jego przełożonymi, dają ogromną szansę na zdobycie upragnionego sukcesu w pracy zawodowej. To przykre, że pracą własnych rąk i własnym zaangażowaniem w wielu przypadkach po prostu nie ma możliwości zapracowania na awans.

Pracownicy często odczuwają ogromną frustrację wiedząc, że ich zaangażowanie w pracę i coraz większe wysiłki, nie będą miały takiego znaczenia w przyznawaniu awansów, jak np. wypicie kawy z przełożonym na lunchu, czy też wspólna podróż służbowa, podczas której zawiążemy z nim nić sympatii. Jeśli wiele pracowników jest takiego zdania, obniża się efektywność ich pracy, co jest negatywnym zjawiskiem dla całej firmy. Sprawiedliwe awansowanie tylko w oparciu o wyniki pracy pracowników oczywiście istnieje, ale nieformalne układy wielokrotnie pozwalają na zrobienie kariery zawodowej.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top