Elektrownia wodna – czy to dobry biznes ?
Elektrownia wodna – czy to dobry biznes ? Reviewed by Momizat on . Czy elektrownia wodna to opłacalna inwestycja ? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przeanalizować na jakiej zasadzie działa i jakie są aspekty administracyjn Czy elektrownia wodna to opłacalna inwestycja ? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przeanalizować na jakiej zasadzie działa i jakie są aspekty administracyjn Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Własny biznes » Elektrownia wodna – czy to dobry biznes ?

Elektrownia wodna – czy to dobry biznes ?

Elektrownia wodna – czy to dobry biznes ?

Czy elektrownia wodna to opłacalna inwestycja ? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przeanalizować na jakiej zasadzie działa i jakie są aspekty administracyjno-prawne. Wszyscy wiemy, że energia wodna wykorzystywana była od dawien dawna w młynach wodnych, w których odbywało się mielenie ziarna zbóż na mąkę.

Współcześnie elektrownia wodna uznawana jest powszechnie za odnawialne źródło energii elektrycznej. Zamienia bowiem energię potencjalną wody na energię elektryczną. Hydroelektrownie są tanim źródłem energii, ale z różnych powodów nie mogą być wybudowane na każdym terenie. Budowanie zapór wodnych dla potrzeb takiej elektrowni to celowe zahamowanie naturalnego biegu rzek oraz budowanie zbiorników retencyjnych. Chociaż spiętrzanie wody na niewielkich wysokościach może wpływać korzystnie na poziomy wód gruntowych i nie powodować szkody w środowisku naturalnym.

Elektrownie wodne to także zapory, elektrownie szczytowo-pompowe, elektrownie przepływowe i pływowe oraz małe elektrownie. Małe elektrownie wodne ( MEW), uznawane za najpopularniejsze w Polsce, to takie, w których zainstalowana moc wynosi poniżej 5 MW. Właściciele MEW uzyskują tzw. certyfikat wytworzenia zielonej energii. Do budowy małej elektrowni wodnej niezbędny jest próg spiętrzający wodę stały lub ruchomy, budynek elektrowni z siłownią, w której zlokalizowane będą wszystkie urządzenia elektryczne i turbiny. Ponadto potrzebny będzie kanał odprowadzający i doprowadzający wodę z turbin i tzw. przepławka.

W Polsce mamy blisko 400 elektrowni wodnych, wśród nich znajduje się tylko kilkanaście o mocy wyższej niż 5 MW, np. największa Elektrownia Żarnowiec – 680 MW. Największą popularność zyskują właśnie małe hydroelektrownie i powstają na terenie dawnych województw: bydgoskiego, słupskiego, gdańskiego i olsztyńskiego, wykorzystując istniejące spiętrzenia. Natomiast w przypadku budowania sztucznych piętrzeń wód rzecznych prócz korzyści energetycznych oraz przeciwpowodziowych można osiągnąć korzyści gospodarcze, w tym przyczynić się do zwiększenia rozwoju transportu wodnego, przyrostu ryb, rozwoju turystyki oraz rekreacji. Mimo zalet budowania elektrowni wodnych inwestycje te są nadal trudne do przeprowadzenia, a to za sprawą długotrwałych procedur trybu administracyjnego jak uzyskanie pozwoleń budowlanych i wodnoprawnych.

Jak widać budowa elektrowni wodnej to duże wyzwanie i zapewne nie dla wszystkich, dlatego potrzeba wnikliwej analizy szeregu czynników, aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy to będzie dobry biznes.

Więcej informacji: http://zpue.pl/energia-odnawialna.html

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top