Jak nie zostać bezrobotnym absolwentem?
Jak nie zostać bezrobotnym absolwentem? Reviewed by Momizat on . Studiując na wyższej uczelni, wymarzony kierunek, młody człowiek ma poczucie spełnienia swoich ambicji edukacyjnych. Planuje również swoją przyszłą karierę zawo Studiując na wyższej uczelni, wymarzony kierunek, młody człowiek ma poczucie spełnienia swoich ambicji edukacyjnych. Planuje również swoją przyszłą karierę zawo Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Sukces i motywacja » Jak nie zostać bezrobotnym absolwentem?

Jak nie zostać bezrobotnym absolwentem?

Jak nie zostać bezrobotnym absolwentem?

Studiując na wyższej uczelni, wymarzony kierunek, młody człowiek ma poczucie spełnienia swoich ambicji edukacyjnych. Planuje również swoją przyszłą karierę zawodową. Niestety, po uzyskaniu dyplomu i rozpoczęciu poszukiwania pracy może się okazać, że zdolny absolwent nie będzie mógł znaleźć żadnego zajęcia. Bezrobotni absolwenci są zjawiskiem co najmniej niepokojącym dla rynku pracy, ponieważ oznacza to, że wyższe wykształcenie nie jest już takie cenne dla pracodawców, jak jeszcze dwie czy trzy dekady temu. Wówczas legitymowanie się dyplomem magisterskim lub inżynierskim otwierało drzwi do każdej pożądanej pracy. Dziś nie jest już na wielu stanowiskach pracy wymagane wyższe wykształcenie, bowiem pracodawcy większą wagę przywiązują do posiadanych przez kandydata na pracownika umiejętności oraz doświadczenia w wykonywaniu danej pracy. Dzięki zatrudnieniu osoby doświadczonej, posiadającej pożądane przez pracodawcę kwalifikacje zawodowe, pracodawca zyskuje cennego pracownika, którego nie trzeba wszystkiego uczyć, aby zaczął być wartościowy dla przedsiębiorstwa.
Jak więc po studiach nie zostać bezrobotnym absolwentem? Przede wszystkim, jeśli to tylko możliwe, na etapie studiów wyższych należy zbierać pierwsze doświadczenia zawodowe. Niekoniecznie trzeba zatrudniać się gdzieś na pełny etat, ponieważ na wielu kierunkach studiów wykonywanie tak pracy będzie niemożliwe. Niemniej, pracę trzeba na studiach wykonywać, choćby w formie praktyk, czy wolontariatu. Podejmowanie różnorodnych inicjatyw społecznych i akademickich również może przynieść młodemu człowiekowi pewne doświadczenie, które zostanie docenione na etapie rekrutacji do pracy po ukończeniu studiów. Przyszły pracodawca doceni głównie to, że młody człowiek robił cokolwiek w kierunku zdobywania doświadczenia, zamiast oddawać się wyłącznie urokom życia studenckiego.
Młodzi ludzie po zdaniu egzaminu dojrzałości muszą wybrać, czy chcą dalej się edukować na wyższych studiach, czy też nie. Jeśli wybierają studia nie mogą nade wszystko kierować się obecną modą, tylko wybrać taki kierunek, który po pierwsze – daje perspektywy na zyskanie pracy zawodowej w przyszłości, a po drugie mieści się w obrębie zainteresowań danej osoby. Warto też podejmować się studiowania dwóch specjalności, w celu poszerzenia swoich horyzontów i zyskania dodatkowych kwalifikacji do wykonywania pracy zawodowej.
Po studiach przy poszukiwaniu pracy młody człowiek mogący pochwalić się pierwszymi doświadczeniami zawodowymi, który chce się uczyć praktycznej strony wykonywania zawodu i jest gotów do podjęcia pracy często początkowo na tzw. umowie śmieciowej, szybko znajdzie zatrudnienie. Jeśli tylko będzie się starał i pokaże, że umie pracować, uzyska umowę o pracę.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top