Jak znaleźć pracę po długiej przerwie?
Jak znaleźć pracę po długiej przerwie? Reviewed by Momizat on . Długotrwałe pozostawanie bez pracy, z przyczyn niezależnych lub zależnych od danej osoby, powoduje, że późniejszy powrót na rynek pracy staje się mocno utrudnio Długotrwałe pozostawanie bez pracy, z przyczyn niezależnych lub zależnych od danej osoby, powoduje, że późniejszy powrót na rynek pracy staje się mocno utrudnio Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Praca i kariera » Jak znaleźć pracę po długiej przerwie?

Jak znaleźć pracę po długiej przerwie?

Jak znaleźć pracę po długiej przerwie?

Długotrwałe pozostawanie bez pracy, z przyczyn niezależnych lub zależnych od danej osoby, powoduje, że późniejszy powrót na rynek pracy staje się mocno utrudniony. Tak jest w przypadku młodych matek, które poświęciły się przez kilka lat wychowywaniu swoich dzieci, albo też wśród osób, które były długotrwale chore. Powrót na rynek pracy bywa bardzo trudny. Szukanie pracy w takiej sytuacji jest bardzo utrudnione.

Przede wszystkim, trzeba w takiej sytuacji obiektywnie ocenić swoją wartość jako pracownika. Sprawdzić, jaką pracę moglibyśmy wykonywać. Niekoniecznie będzie ona zgodna z posiadanym wykształceniem. Wiedza nabyta przed 5-10 laty mogła się zdezaktualizować, przez co będzie bezużyteczna dla potencjalnego pracodawcy. W takiej sytuacji często osoby, które długo nie pracowały i mają wieloletnią „lukę” w karierze zawodowej, będą musiały najprawdopodobniej pogodzić się z koniecznością podjęcia prostej pracy, poniżej wcześniej posiadanych kwalifikacji.

Wiara we własne siły i możliwości zdobycia pracy jest bardzo ważna dla osób poszukujących zatrudnienia, ale nie można widzieć siebie, jako kandydata na pracownika idealnego, który ma wyłącznie zalety, a żadnych wad. Obiektywizm w samoocenie jest konieczny dla aplikowania na stanowiska pracy, na których rzeczywiście mamy szansę na zatrudnienie. Marzenia trzeba więc zastąpić realną oceną stanu posiadanej wiedzy i możliwości, a także dołożyć do tego informacje o posiadanych ograniczeniach.

Przed wysłaniem dokumentów aplikacyjnych na dane stanowisko pracy osoba po długiej przerwie w zatrudnieniu powinna dokładnie przeanalizować swoje CV i list motywacyjny. Na temat pisania tych dokumentów powstało już wiele poradników, dlatego też warto się z nimi zapoznać, wybierając przy tym tylko te, które wydają nam się słuszne. Należy się zaprezentować potencjalnemu pracodawcy w sposób jak najbardziej korzystny, ale przy tym nowoczesny. Jeśli dana osoba nie jest w stanie samodzielnie przygotować swojego CV i listu motywacyjnego, być może ma bardziej doświadczonych przyjaciół czy członków rodziny, którzy mogliby jej w tym pomóc. Może też zwrócić się o poradę do doradców zawodowych.

Błędem jest umieszczanie na samym początku CV informacji o długiej przerwie w pracy. Być może była ona spowodowana obowiązkami rodzinnymi lub pracą na czarno i niosła za sobą nabywanie pewnych szczególnych umiejętności, które mogą się okazać przyszłej pracy zawodowej. Nie trzeba więc trzymać się sztywnie przyjętych wzorców CV w takiej sytuacji. Lepiej w pierwszej kolejności napisać o swoich umiejętnościach, a później doświadczeniu zawodowym.

5.50 avg. rating (59% score) – 2 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top