Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej lokaty
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej lokaty Reviewed by Momizat on . Jednym ze sposobów inwestowania posiadanych oszczędności jest złożenie ich na lokacie w wybrany banku. Depozyty bankowe są bezpieczne i gwarantują określony zwr Jednym ze sposobów inwestowania posiadanych oszczędności jest złożenie ich na lokacie w wybrany banku. Depozyty bankowe są bezpieczne i gwarantują określony zwr Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Własny biznes » Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej lokaty

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej lokaty

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej lokaty

Jednym ze sposobów inwestowania posiadanych oszczędności jest złożenie ich na lokacie w wybrany banku. Depozyty bankowe są bezpieczne i gwarantują określony zwrot z inwestycji. Na co konsument powinien zwrócić uwagę dokonując wyboru odpowiedniej dla siebie lokaty bankowej?

Typy lokat

W pierwszej kolejności wybierając ofertę depozytową, z której klient chce skorzystać dla zabezpieczenia swoich oszczędności przed utratą wartości oraz w celu ich pomnażania, jest typ lokaty. Najpopularniejsze na polskim rynku pozostają lokaty tradycyjne. Są to depozyty krótko lub długoterminowe. Jeszcze do niedawna najczęściej klienci decydowali się na założenie lokaty na jeden dzień, która automatycznie każdego dnia była odnawiana. Był to bowiem jeden z nielicznych sposobów pozwalających na uniknięcie opłacania podatku od zysków kapitałowych. Obecnie od wszystkich lokat, od zysków wypracowanych przez klienta, pobierany jest podatek.

Lokaty tradycyjne zakładane są na z góry określony czas i najczęściej mają stałe oprocentowanie, które w ofertach wystosowanych do klientów podawane jest w skali roku.

W bankach można ponadto skorzystać z:

  • Lokat progresywnych – ze zmiennym oprocentowaniem, rosnącym wraz ze wzrostem kwoty złożonej na lokacie lub wraz z upływem czasu. Najwyższe oprocentowanie taka lokata będzie miała w ostatnim miesiącu lub tygodniu jej trwania lub przy przekroczeniu odpowiedniego progu kwotowego.
  • Polisolokaty – lokata z ubezpieczeniem na życie i dożycie, przy czym funkcja ubezpieczeniowa ma charakter podstawowy.
  • Lokaty z funduszem inwestycyjnym – część środków finansowych złożonych przez klienta na lokacie jest przekazywana na lokatę standardową, terminową, a druga część inwestowana w wybrany subfundusz o określonej polityce inwestycyjnej. Może to być fundusz zrównoważony, fundusz akcji czy obligacji. Zysk z takiego produktu inwestycyjnego jest niepewny.

Lokaty są bezpiecznym produktem oszczędnościowym, bowiem wartości pieniężne zdeponowane przez klienta w banku na lokacie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, prócz na przykład kwoty przeznaczonej na fundusz inwestycyjny przy lokacie z funduszem (więcej informacji: http://raiffeisenpolbank.com/klienci-indywidualni/oszczednosci).

Oprocentowanie i kapitalizacja odsetek

Najważniejszym kryterium wyboru lokaty bardzo często jest dla klientów jej oprocentowanie oferowane przez bank. Trzeba pamiętać przy tym, że jest to oprocentowanie brutto, czyli przed uwzględnieniem podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. Przed wypłatą dla klienta kapitału wraz z naliczonymi odsetkami od lokaty, bank pobiera tzw. podatek Belki, wypłacając swojemu klientowi pomniejszone o niego odsetki i cały kapitał. Dlatego zysk obliczony według stopy oprocentowania brutto zawsze będzie wyższy od tego, który realnie stanie się udziałem klienta.

O wysokości zysku z lokaty bankowej decyduje nie tylko wysokość oprocentowania depozytu, ale również tryb kapitalizacji, jaki obowiązuje w przypadku danej lokaty. Generalnie, im częściej jest dokonywana kapitalizacja odsetek, tym zysk klienta będzie wyższy przy tak samo oprocentowanych lokatach. Kapitalizacja może być dokonywana w trybie rocznym, kwartalnym, półrocznym, miesięcznym, a nawet jednodniowym.

Często również mamy do czynienia z kapitalizacją dokonywaną na koniec okresu trwania depozytu. Wtedy odsetki naliczone zostaną tylko jeden raz od całkowitego kapitału klienta, który został powierzony bankowi na lokacie. Taka sytuacja jest najmniej korzystna dla osoby deponującej swoje pieniądze w ten sposób. Jeśli lokata założona jest na przykład na 1000 zł, a jej oprocentowanie to 5 proc. w skali roku, to zysk dla klienta po zakończeniu okresu trwania lokaty – 12 miesięcy, wyniesie przy jednokrotnej kapitalizacji zaledwie 50 zł brutto. Z kolei, jeśli dokonywana będzie co pół roku kapitalizacja odsetek, wówczas przy pierwszej kapitalizacji odsetki wyniosą przy takim samym oprocentowaniu 25,20 zł, a przy drugiej kapitalizacji podstawa naliczenia odsetek będzie kwota 1025,20 zł, a odsetki finalnie wyniosą 1051,03 zł.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top