Na co zwrócić uwagę szukając zatrudnienia?
Na co zwrócić uwagę szukając zatrudnienia? Reviewed by Momizat on . Sytuacja na rynku pracy stopniowo się poprawia, jak wskazują kolejne publikowane przez Główny Urząd Statystyczny raporty, a mimo to wiele osób pozostaje bez pra Sytuacja na rynku pracy stopniowo się poprawia, jak wskazują kolejne publikowane przez Główny Urząd Statystyczny raporty, a mimo to wiele osób pozostaje bez pra Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Praca i kariera » Na co zwrócić uwagę szukając zatrudnienia?

Na co zwrócić uwagę szukając zatrudnienia?

Na co zwrócić uwagę szukając zatrudnienia?

Sytuacja na rynku pracy stopniowo się poprawia, jak wskazują kolejne publikowane przez Główny Urząd Statystyczny raporty, a mimo to wiele osób pozostaje bez pracy – ponad 2 mln dorosłych osób w wieku produkcyjnym. Należy powiedzieć, że przeglądając gazety ogłoszeniowe czy portale dotyczące pracy, nie brakuje ofert zatrudnienia, w różnych zawodach, w znanych firmach. Dlaczego więc potencjalni pracownicy nie są angażowani do pracy? Powodów tego stanu rzeczy może być wiele. Problem może tkwić w samych pracodawcach, którzy tylko na pozór chcą zatrudnić.
Osoba bezrobotna poszukująca pracy powinna bezbłędnie rozpoznawać ogłoszenia, które publikują firmy chcące budować bazę potencjalnych pracowników spełniających ich wymagania. Taka „wieczna rekrutacja” jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, bowiem ogłoszenie o pracę na dane stanowisko pojawia się wielokrotnie w portalach rekrutacyjnych i darmowych gazetach ogłoszeniowych. Nie można go jednak znaleźć w płatnych ogłoszeniach. Firma może w takim przypadku budować bezpieczną bazę pracowników na przyszłość, po którą sięgnie, jeśli będzie tego potrzebowała. Nieustająca rekrutacja wynikać może z dużej rotacji pracowników w firmie, w której nikt na dłużej nie zagrzewa miejsca. W takim przypadku nie warto w ogóle aplikować tam do pracy, ponieważ ze strony osoby poszukującej zatrudnienia będzie to w dużej mierze strata czasu.
Jeśli ogłoszenie o pracę napisane jest lakonicznym językiem i w zasadzie nic nie mówi ani o stanowisku pracy ani o wymaganiach stawianych pracownikowi, również powinno zwrócić uwagę bezrobotnego, w negatywnym tego słowa znaczeniu. Takie ogłoszenie jest publikowane jako test, pozwalający na wybadanie rynku i skontrolowanie, jakie możliwości zatrudnienia ma pracodawca, który w rzeczywistości może w ogóle nie chcieć zatrudnić pracowników.
Na drugim biegunie znajdują się ogłoszenia o pracę z wysokimi wymaganiami – znajomość kilku języków, dyplom wyższej uczelni, wieloletnie doświadczenie – tak wygląda kandydat idealny, ale w praktyce niewiele osób jest w stanie spełnić takie oczekiwania potencjalnego pracodawcy, a i praca oraz warunki zatrudnienia, jakie może on zaoferować mogą być kompletnie nieadekwatne do stawianych kandydatom wymogów.
Zarówno bardzo ogólny, jak i na pozór zbyt szeroki zakres zadań i wymagań w ogłoszeniu o pracę warto zweryfikować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pracownik powinien zadać pytanie o konkretne oczekiwania pracodawcy, aby wiedzieć, czy ma szansę na zdobycie takiej pracy i sprawdzenie się na danym stanowisku.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top