Psychologiczne aspekty poszukiwania pracy
Psychologiczne aspekty poszukiwania pracy Reviewed by Momizat on . Bezrobocie w Polsce wynosi 13% (dane z października 2013), co oznacza, że ponad 2 mln dorosłych, zdolnych do pracy Polaków pozostaje na bezrobociu. Coraz dłużej Bezrobocie w Polsce wynosi 13% (dane z października 2013), co oznacza, że ponad 2 mln dorosłych, zdolnych do pracy Polaków pozostaje na bezrobociu. Coraz dłużej Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Sukces i motywacja » Psychologiczne aspekty poszukiwania pracy

Psychologiczne aspekty poszukiwania pracy

Psychologiczne aspekty poszukiwania pracy

Bezrobocie w Polsce wynosi 13% (dane z października 2013), co oznacza, że ponad 2 mln dorosłych, zdolnych do pracy Polaków pozostaje na bezrobociu. Coraz dłużej poszukujemy pracy, nawet jeśli posiadamy obiektywnie rzecz ujmując odpowiednie kwalifikacje zawodowe do podjęcia pracy zawodowej. Każdy niewątpliwie chciałby poznać sekret sukcesu osób, którym udaje się znaleźć pracę. Nie można twierdzić, że tylko łut szczęścia pozwolił im na znalezienie zatrudnienia. Psycholodzy ocenili, jak to się dzieje, że jednym udaje się znaleźć zatrudnienie, a innym nie. Tajniki poszukiwania pracy i klucz do sukcesu na tym polu, rozpatrywano podczas akcji społecznej „Projekt: praca”.

Psycholodzy na bazie dokonanych badań, twierdzą, że sam etap poszukiwania pracy jest już pracą samą w sobie i należy podejść do niego z pełną odpowiedzialnością. Szukanie pracy i przygotowywanie swojej aplikacji do wysłania w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę oraz przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, to zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie można zaniedbać obowiązków, jakie się z tym wiążą, ponieważ takie zaniedbanie odbije się negatywnie na procesie poszukiwania pracy zawodowej.

Każdy szczegół w poszukiwaniu pracy ma znaczenie. W CV pracownik powinien wskazać swoje silne strony i atuty, pozwalające mu na dobre wykonywanie pracy, o którą się stara. Znaczenie ma jednak i to, czy CV posiada zdjęcie i klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Według psychologów, niedbałe sporządzanie CV i wysyłanie takiej samej aplikacji o wszystkich pracodawców powoduje, że pracownik jest odbierany przez rekruterów jako osoba roztrzepana, niezdyscyplinowana, której tak naprawdę nie zależy na pracy w konkretnej firmie.

Potencjalni pracownicy przy sporządzaniu swoich dokumentów aplikacyjnych często pomijają nabyte np. w trakcie studiów, doświadczenie zawodowe, sądząc, że dajmy na to praca w barze szybkiej obsługi przy ubieganiu się o stanowisko księgowego, nie będzie miała żadnego znaczenia. Jednakże, pracodawcy, według opinii psychologów, doceniają jakiekolwiek doświadczenie zawodowe, które świadczy chociażby o samodzielności i operatywności kandydata na pracownika.

Psycholodzy mówią również, że kluczowe dla znalezienia pracy może być zachowanie pracownika na rozmowie kwalifikacyjnej. Nawet zwykłe zdawałoby się podanie ręki rozmówcy, czy przyjęcie określonej pozycji, może mieć znaczenie dla ostatecznego wyniku takiej rozmowy, a nie tylko to, co mówi kandydat na pracownika.


0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top