Psychologiczne aspekty rozmów o pracę
Psychologiczne aspekty rozmów o pracę Reviewed by Momizat on . W procesie rekrutacji pracowników jedną z najbardziej stresujących dla kandydatów chwilą jest rozmowa kwalifikacyjna. Wiedzą, że muszą zaprezentować się potencj W procesie rekrutacji pracowników jedną z najbardziej stresujących dla kandydatów chwilą jest rozmowa kwalifikacyjna. Wiedzą, że muszą zaprezentować się potencj Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Sukces i motywacja » Psychologiczne aspekty rozmów o pracę

Psychologiczne aspekty rozmów o pracę

Psychologiczne aspekty rozmów o pracę

W procesie rekrutacji pracowników jedną z najbardziej stresujących dla kandydatów chwilą jest rozmowa kwalifikacyjna. Wiedzą, że muszą zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony, ale odczuwalny przy tym stres powoduje, że trudno im wypaść tak, jakby chcieli. Zdenerwowanie, a niekiedy sparaliżowanie stresem może zniweczyć jakiekolwiek szanse na znalezienie pracy zawodowej. Nie można wywrzeć ponownie najlepszego „pierwszego wrażenia”. Kandydat na pracownika ma jedyną szansę na to, aby pozytywnie wypaść w oczach potencjalnego pracodawcy. Psycholodzy uznają, że rozmowy kwalifikacyjne są rodzajem testu, egzaminu, w trakcie którego pracodawca ocenia pod różnym kątem pracownika, w celu sprawdzenia jego przydatności dla firmy i kwalifikacji do wykonywania danej pracy.

Do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się przygotować na różnych polach. Nie tylko trzeba wiedzieć, jak odpowiadać na najczęstsze pytania, jakie zwykle padają przy takim spotkaniu, ale również, jak się zachować. Każdy, nawet najdrobniejszy gest z naszej strony może „powiedzieć” coś pracodawcy. Najważniejsze jest to, aby swoją postawą, mimiką, czy też wszelkimi ruchami ciała pokazać, że jest się człowiekiem rzeczowym i solidnym, który jest najlepszym kandydatem na dane stanowisko pracy.

Wielu kandydatom wydaje się, że na rozmowie kwalifikacyjnej wypadło jak najlepiej, ale wbrew ich przewidywaniom, pracodawca nie oddzwania. Dzieje się to dlatego, że pracodawca może szukać pracownika z innym zestawem cech. Trzeba się postarać, aby zidentyfikować potrzeby pracodawcy i wyeksponować pożądane przez niego cechy charakteru.

Według psychologów, na rozmowie kwalifikacyjnej powinniśmy rozważnie wypowiadać pewne słowa. Niektóre, które są przez postronne osoby uznawane za neutralne, mogą wiele powiedzieć rekruterom. Między innymi, nie powinno się wypowiadać takich zwrotów jak „prawdę mówiąc”, ponieważ w ten sposób pokazujemy pracodawcy, że wcześniej mogliśmy mijać się z prawdą, lub nie być do końca szczerym. To dyskwalifikuje potencjalnego pracownika, bez względu na to, co ma on właściwie do powiedzenia. Nieumiejętne użycie takich zwrotów może być brzemienne w skutkach.

Co ciekawe, nadmierne przedstawianie własnej osoby z jak najlepszej strony może zostać odczytane prze pracodawcę, jako wywyższanie się pracownika. Jak można się domyśleć, nie wpłynie to pozytywnie na wynik rekrutacji.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top