Społeczna odpowiedzialność biznesu ze standardem SA8000

Coraz więcej przedsiębiorców próbuje od samego początku budować społecznie odpowiedzialny biznes. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że celem przedsiębiorstwa nie jest wyłącznie skupianie się na aspektach ekonomicznych, ale również społecznych, etycznych i ekologicznych.
Czyli poza nastawieniem wyłącznie na zysk, uwzględniane są interesy społeczne, potrzeby różnych grup interesariuszy, a także ochrona środowiska. Przyjęcie takiej postawy umożliwia budowanie firmie przewagi nad konkurencją, poprawienie wizerunku, a także stworzenie zespołu lojalnych pracowników.
Jak firma może udowodnić, że działa zgodnie z CSR?
Posiadając certyfikat SA8000. Jest to globalna, weryfikowalna norma będąca podstawą audytowania i certyfikowania zgodności z wymaganiami dotyczącymi społecznej odpowiedzialności biznesu. Określa przejrzyste, mierzalne, weryfikowalne standardy funkcjonowania firmy w dziewięciu kluczowych obszarach: zarządzanie, wynagrodzenie, godziny pracy, praktyki dyscyplinarne, dyskryminacja, wolność zrzeszania się, praca przymusowa, praca dzieci, bezpieczeństwo i higiena pracy. W każdym z tych obszarów opisane są wymagania jakie musi przestrzegać pracodawca. Przykładowo w przypadku godzin pracy – dopuszczalny jest 48-godzinny system pracy, z co najmniej jednym dniem wolnym w tygodniu.
Prowadzenie firmy według tego standardu etycznego jest jedną z możliwości. Bowiem można prowadzić biznes zgodnie z wymaganiami kodeksu ETI Base Code, który weryfikowany jest również w procesie audytowania, a mianowicie za pomocą audytu SMETA.
Czym jest ETI Base Code?
ETI (Ethical Trade Initiatives) to stowarzyszenie firm, organizacji pozarządowych i związków zawodowych, którego celem jest promowanie działań poprawiających warunki pracy pracowników przy wytwarzaniu różnych produktów. W tym celu powstał ETI Base Code, który ujednolica wymagania etyczne stawiane wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw. Skupia się on na takich obszarach jak: system zarządzania, swoboda pracy i zatrudnienia, wolność zrzeszania się pracowników, bezpieczeństwo i higiena pracy. Audyt ETI Base Code odbywa się za pomocą wcześniej wspomnianej metodyki SMETA, na której temat więcej możesz przeczytać tutaj.
Karolina
ETI Base Code – ciekawy temat. Możecie coÅ› wiÄ™cej na ten temat napisać?