Społeczna odpowiedzialność biznesu ze standardem SA8000
Społeczna odpowiedzialność biznesu ze standardem SA8000 Reviewed by Momizat on . Coraz więcej przedsiębiorców próbuje od samego początku budować społecznie odpowiedzialny biznes. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że celem przedsiębiorstw Coraz więcej przedsiębiorców próbuje od samego początku budować społecznie odpowiedzialny biznes. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że celem przedsiębiorstw Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Własny biznes » Społeczna odpowiedzialność biznesu ze standardem SA8000

Społeczna odpowiedzialność biznesu ze standardem SA8000

Społeczna odpowiedzialność biznesu ze standardem SA8000

Coraz więcej przedsiębiorców próbuje od samego początku budować społecznie odpowiedzialny biznes. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że celem przedsiębiorstwa nie jest wyłącznie skupianie się na aspektach ekonomicznych, ale również społecznych, etycznych i ekologicznych.

Czyli poza nastawieniem wyłącznie na zysk, uwzględniane są interesy społeczne, potrzeby różnych grup interesariuszy, a także ochrona środowiska. Przyjęcie takiej postawy umożliwia budowanie firmie przewagi nad konkurencją, poprawienie wizerunku, a także stworzenie zespołu lojalnych pracowników.

Jak firma może udowodnić, że działa zgodnie z CSR?

Posiadając certyfikat SA8000. Jest to globalna, weryfikowalna norma będąca podstawą audytowania i certyfikowania zgodności z wymaganiami dotyczącymi społecznej odpowiedzialności biznesu. Określa przejrzyste, mierzalne, weryfikowalne standardy funkcjonowania firmy w dziewięciu kluczowych obszarach: zarządzanie, wynagrodzenie, godziny pracy, praktyki dyscyplinarne, dyskryminacja, wolność zrzeszania się, praca przymusowa, praca dzieci, bezpieczeństwo i higiena pracy. W każdym z tych obszarów opisane są wymagania jakie musi przestrzegać pracodawca. Przykładowo w przypadku godzin pracy – dopuszczalny jest 48-godzinny system pracy, z co najmniej jednym dniem wolnym w tygodniu.

Prowadzenie firmy według tego standardu etycznego jest jedną z możliwości. Bowiem można prowadzić biznes zgodnie z wymaganiami kodeksu ETI Base Code, który weryfikowany jest również w procesie audytowania, a mianowicie za pomocą audytu SMETA.

Czym jest ETI Base Code?

ETI (Ethical Trade Initiatives) to stowarzyszenie firm, organizacji pozarządowych i związków zawodowych, którego celem jest promowanie działań poprawiających warunki pracy pracowników przy wytwarzaniu różnych produktów. W tym celu powstał ETI Base Code, który ujednolica wymagania etyczne stawiane wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw. Skupia się on na takich obszarach jak: system zarządzania, swoboda pracy i zatrudnienia, wolność zrzeszania się pracowników, bezpieczeństwo i higiena pracy. Audyt ETI Base Code odbywa się za pomocą wcześniej wspomnianej metodyki SMETA, na której temat więcej możesz przeczytać tutaj.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Comments (1)

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top