Szukasz nowej pracy? Sięgnij po znajomości
Szukasz nowej pracy? Sięgnij po znajomości Reviewed by Momizat on . Najnowsza edycja badania Bilansu Kapitału Ludzkiego, przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, pokazuje, że najłatwiej znaleźć zatrudnie Najnowsza edycja badania Bilansu Kapitału Ludzkiego, przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, pokazuje, że najłatwiej znaleźć zatrudnie Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Sukces i motywacja » Szukasz nowej pracy? Sięgnij po znajomości

Szukasz nowej pracy? Sięgnij po znajomości

Szukasz nowej pracy? Sięgnij po znajomości

Najnowsza edycja badania Bilansu Kapitału Ludzkiego, przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, pokazuje, że najłatwiej znaleźć zatrudnienie w Polsce za pośrednictwem przyjaciół i znajomych. Protekcja jest najszybszym sposobem na znalezienie nowej pracy, nawet w obliczu wysokiego bezrobocia, z jakim Polska musi się wciąż zmagać. Co prawda eksperci mówią o poprawie sytuacji na naszym rodzimym rynku pracy, ale na realne skutki takiej poprawy przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Znajomości są najprostszą drogą do znalezienia zatrudnienia w większości zawodów uprawianych w Polsce. Nie chodzi tu tylko o to, aby załatwiać komukolwiek pracę „po znajomościach”, choć oczywiście i takie sytuacje jak najbardziej się zdarzają. Czasem jednak sami pracodawcy przed ogłoszeniem powszechnie rekrutacji na dane stanowiska pracy w przedsiębiorstwie, zapytają znajomych i rodzinę o polecenie nowego pracownika. Mogą też prowadzić rekrutację wewnętrzną, umożliwiając awans zawodowy swoim dotychczasowym pracownikom, albo też poproszą pracowników to, czy mogą kogoś polecić na nowe stanowisko pracy. Jeśli takie działania nie przyniosą oczekiwanych skutków, pracodawcy zaczynają prowadzić rekrutację w klasyczny sposób, za pośrednictwem ogłoszeń czy pośredników pracy.

Dlatego też jeśli poszukujemy pracy, powinniśmy poinformować o tym fakcie jak największą liczbę osób z naszego bezpośredniego otoczenia. Zawsze jeśli spotkamy kogoś przypadkiem – w sklepie, czy w przychodni lekarskiej, albo na spacerze, powinniśmy tak pokierować rozmową, abyśmy mogli przedstawić w pewien sposób swoją kandydaturę na stanowisko pracy. Taka metoda poszukiwania pracy może być najbardziej owocna, a nie wymaga od nas zbyt dużego zaangażowania. Rodzinę i bliskich przyjaciół łatwo poprosić o rekomendację na stanowisko pracy. Musimy jednak wiedzieć, że większość z naszych znajomych poleci nas tylko na stanowiska, które rzeczywiście mogą być dla nas odpowiednie. Jeśli ktoś nie miał doświadczenia w danej pracy i nie posiada elementarnej wiedzy na jej temat, nie może liczyć n polecenie. Nikt za nikogo nie będzie chciał kolokwialnie rzecz ujmując „świecić oczami”, jeśli pracownik nie sprawdzi się w pracy, do której został polecony.

Jeśli znajomi znają nas od najlepszej strony – jako osoby pracowite, ambitne, solidne i rzetelne, bez problemu polecą nas pracodawcom.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top