Użytkowanie samochodu firmowego przez pracowników
Użytkowanie samochodu firmowego przez pracowników Reviewed by Momizat on . Pracodawca może udostępniać swoim pracownikom samochody firmowe, w celu wykonywania przez nich obowiązków zawodowych. Niejednokrotnie auto może być powierzone p Pracodawca może udostępniać swoim pracownikom samochody firmowe, w celu wykonywania przez nich obowiązków zawodowych. Niejednokrotnie auto może być powierzone p Rating: 0
Jesteś tutaj: Home » Praca i kariera » Użytkowanie samochodu firmowego przez pracowników

Użytkowanie samochodu firmowego przez pracowników

Użytkowanie samochodu firmowego przez pracowników

Pracodawca może udostępniać swoim pracownikom samochody firmowe, w celu wykonywania przez nich obowiązków zawodowych.

Niejednokrotnie auto może być powierzone pracownikowi trwale, dlatego prócz posługiwania się nim w celach zawodowych, korzysta z niego także poza pracą. Jak wygląda ta kwestia pod względem kosztów przedsiębiorcy i opłacanych przez niego i przez pracownika podatków?

Ustalenia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem

Oddanie w użytkowanie pracownikom samochodu służbowego może wynikać ze specyfiki pracy. Pracodawca powinien zawrzeć w takim wypadku z podwładnym umowę lub ustalić zasady korzystania z pojazdu służbowego w regulaminie pracy, co ułatwi dokonywanie rozliczeń pomiędzy stronami stosunku pracy oraz odprowadzanie świadczeń publicznych.

O ile wydatki związane z udostępnianiem pracownikowi samochodu służbowego do wykorzystywania w toku wykonywanej pracy zawodowej pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, o tyle w przypadku korzystania z auta firmowego do celów prywatnych nie ma już takiej możliwości. Jest to związane z tym, że wydatki te nie służą osiągnięciu przez pracodawcę przychodu ani zachowaniu czy zabezpieczeniu jego źródła. Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będą one kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów.

Auto firmowe również do celów prywatnych

Zdarza się, że pracodawca oddaje do całkowitego użytkowania pojazd firmowy swojemu pracownikowi, dzięki czemu może on z niego korzystać także do celów prywatnych. W takim przypadku pracownik uzyskuje przychód z nieodpłatnych świadczeń. Od 2015 roku wewnętrzne regulaminy firmowe muszą uwzględniać do rozliczania użytkowania przez pracowników aut służbowych do ich celów prywatnych, tzw. ryczałt. Określa on wartość przysporzenia majątkowego z tytułu udostępniania przez pracodawcę pracownikowi samochodu firmowego do celów prywatnych. Wysokość ryczałtu wyznaczona jest odgórnie i zależy od pojemności silnika oraz liczby dni używania auta. Z tytułu wykorzystywania pojazdu firmowego na własne potrzeby, do rozliczeń podatkowych miesięczna pensja pracownika wzrasta o:

  • 250 zł dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,
  • 400 zł dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Jeśli pracownik np. tylko przez 10 dni w miesiącu korzysta z samochodu firmowego do celów prywatnych, wartość ryczałtu ustala się za każdy taki dzień. Będzie przypadała na niego 1/30 kwoty ryczałtu miesięcznego, tj. 8,33 zł dla samochodów o mniejszej pojemności silnika oraz 13,33 zł dla pozostałych pojazdów.

Pracodawca udostępniając auto firmowe pracownikowi, który będzie z niego korzystał także w celach prywatnych, musi odprowadzić od wartości świadczenia zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Więcej informacji i ciekawostek motoryzacyjnych znajdziesz na: Przepisydrogowe.eu.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Zostaw komentarz


Wokolkariery.pl - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt | Polityka Cookies
Scroll to top